شکایت حقوقی

راه‌های شکایت حقوقی در مسائل حقوقی

شکایت حقوقی

 شکایت حقوقی اصطلاحی است که در برابر شکایت کیفری مطرح می‌شود.  یکی از سوالات متداول مطرح شده از سوی کاربران، همواره این سوال است که تفاوت شکایت حقوقی و شکایت کیفری چیست؟  در این مطلب با تکیه بر معرفی راه‌های شکایت در مسائل حقوقی به توضیح تفاوت شکایت حقوقی و شکایت کیفری خواهیم پرداخت.

تعریف دعوای حقوقی به زبان ساده

  اگر شما می‌خواهید از یک شخص حقیقی یا حقوقی با هدف  مطالبه حقوق از دست رفته خود شکایت کنید و وی را وادار به جبران خسارات نمایید، باید یک شکایت حقوقی تنظیم کنید. در مقابل اگر هدف شما از شکایت این است که مجرم بودن شخص  به اثبات برسد و  مجازات شود باید شکایت کیفری  طرح کنید.

تنظیم یک دادخواست در شکایت حقوقی

بر خلاف دادخواست کیفری که می‌تواند در هر برگه‌ای و به هر فرمتی نوشته شود، تنظیم یک دادخواست حقوقی روش و قواعد خاص خود را دارد:

  • دادخواست حتما باید در قالب فرم مشخصی که برای این منظور طراحی شده است تنظیم شود (با یک جستجوی کوچک در اینترنت می‌توانید این فرم را پیدا کرده و دانلود کنید).
  • یک دادخواست حقوقی حتما باید به زبان فارسی نوشته شود و اگر دادخواستی به زبانی غیر از فارسی نوشته شود، باطل خواهد بود و به آن رسیدگی نمی‌شود.
  • یکی دیگر از شروط رسیدگی به دادخواست این است که نام، نام خانوادگی، و محل اقامت خواهان در دادخواست وارد شود (در صورت وجود وکیل، مشخصات وکیل نیز باید درج شود).
  • مهم‌ترین بخش یک دادخواست که برای تنظیم آن بهتر است حتما با یک فرد مطلع مانند وکیل مشورت شود، تعیین خواسته است. خواسته شما از دادگاه باید به طور صریح و دقیق در متن مشخص باشد تا دادخواست قابل رسیدگی باشد. در غیر اینصورت احتمال ارسال اخطار رفع نقص برای تعیین دقیق خواسته از سوی دادگاه وجود دارد.

    شکایت حقوقی

به طور کلی چهار راه برای شکایت در مسائل حقوقی وجود دارد که هر فرد بسته به موقعیت خود می‌تواند یکی از این راه‌ها را انتخاب کند:

 

 ۱- مراجعه به  درگاه خدمات الکترونیک قضایی

اولین و ساده‌ترین  راه برای ثبت یک دادخواست حقوقی مراجعه به درگاه خدمات الکترونیکی قضایی است. برای این منظور فقط کافیست به آدرس اینترنتی www.adliran.ir مراجعه کرده و از قسمت «ارائه و پیگیری دادخواست/شکوائیه» اقدام به وارد کردن مشخصات خود و ثبت دادخواست کنید.

پس از این مرحله درگاه یک کد رهگیری برای شما صادر خواهد کرد که لازم است با در دست داشتن این کد و مدارک هویتی خود  برای احراز هویت و ارائه مدارک، و همچنین پرداخت هزینه‌های لازم، به نزدیک‌ترین دفتر خدمات قضایی مراجعه کنید تا دادخواست شما به مرجع صالح رسیدگی ارسال شود.

این روش در دسترس‌ترین روش برای ثبت دادخواست است اما توجه داشته باشید که به دلیل ظرافت‌هایی که تنظیم یک دادخواست حقوقی دارد، صرفا مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک قضایی و استفاده از این روش به افرادی که اطلاعی از نحوه‌ی صحیح تنظیم دادخواست یا کار با درگاه‌های اینترنتی ندارند پیشنهاد نمی‌شود.

شکایت حقوقی

۲- مراجعه به دفتر خدمات قضایی

شما می‌توانید پیش از مراجعه به درگاه خدمات الکترونیک قضایی و از همان ابتدا برای ثبت و ارسال دادخواست به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید. در گذشته در اغلب دعاوی، شاکی برای طرح شکایت حقوقی خود باید به دادگاه حوزه‌ی قضایی محل اقامت خوانده  مراجعه می‌کرد. اما در حال حاضر این وظیفه به عهده دفاتر خدمات قضایی محول شده است و در اغلب شهرهای بزرگ، دیگر دادگاه‌ها دادخواست را مستقیما دریافت نمی‌کنند. بنابراین لازم است دادخواست در این دفاتر ثبت شود.

در این روش پس از مراجعه به نزدیک‌‌ترین دفتر، باید شکایت و مدارک خود را به متصدی دفتر ارائه کنید. متصدی مربوطه پس از ثبت متن دادخواست هزینه دادرسی شما را محاسبه خواهد کرد. از دادخواست نهایی نیز پرینتی تهیه می‌شود که به تایید شما خواهد رسید. در نهایت و پس از پرداخت هزینه، دادخواست شما توسط دفتر خدمات قضایی به مرجع قضایی صالح  سیدگی به شکایت ارسال می‌شود.

۳- مراجعه به وکیل حقوقی

 در صورتیکه برای پیگیری دادخواست خود وقت کافی ندارید و یا مرجع صالح رسیدگی به دادخواست شما از محل اقامتتان دور است، انتخاب یک وکیل حقوقی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شکایت حقوقی باشد

در مسائل حقوقی فرد شاکی می‌تواند  حداکثر دو وکیل برای پیگیری شکایت خود انتخاب کند. توجه داشته باشید که افراد انتخاب شده به عنوان وکیل در دعاوی حقوقی لازم است حتما پروانه وکالت داشته باشد. بنابراین وکالتنامه رسمی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده است  مد نظر نیست و چنین وکالتنامه‌هایی در این مورد فاقد اعتبار هستند.

 

۴- مراجعه به دادگاه صالح

همان طور که اشاره شد دادگاه صالح رسیدگی به دادخواست‌های حقوقی در اغلب دعاوی، دادگاه حوزه‌ی قضایی محل اقامت خوانده است. اما در مواردی مثل دعاوی مربوط به قرارداد‌های تجاری، محل عقد قرارداد و یا محل اجرای مفاد قرارداد، مرجع صالح خواهد بود. اگر در شهری سکونت دارید که هنوز خدمات الکترونیک قضایی در آنجا ارائه نمی‌شود، برای تنظیم دادخواست حقوقی خود می‌توانید مستقیما به دادگاه مراجعه کنید و آن را به مدير دفتر دادگاه تحویل دهید.

 

 

شکایت حقوقی