شکایت کیفری

شکایت کیفری

شکایت کیفری بهتر است یا حقوقی؟

شکایت کیفری

وجوه تمایز دعاوی کیفری و دعاوی حقوقی:

 • در دعاوی کیفری مجازاتی برای شخص حقیقی یا حقوقی که از او شکایت شده تعیین نخواهد شد، بلکه قانون او را ملزم به دادن یا بازگرداندن حقوق تضییع‌شده خواهد کرد.
 • نوع طرح شکایت کیفری و حقوقی با یکدیگر متفاوت است. شکایت حقوقی حتما باید به صورت دادخواست و در قالب فرم‌های حقوقی مشخص صورت گیرد تا بررسی شود اما برای شکایت کیفری چنین محدودیتی وجود ندارد.
 • شکایت کیفری در دادسرا و دادگاه عمومی طرح می‌شود اما شکایت حقوقی در دادگاه حقوقی و یا شورای حل اختلاف.
 • دو طرف دعوی در شکایت حقوقی خواهان و خوانده، و موضوع شکایت خواسته نامیده می‌شود و عباراتی مثل اتهام، شاکی، متهم، و مشتکی عنه مخصوص شکایات کیفری است. همچنین اطلاع‌رسانی به فردی که از او شکایت شده در دعاوی کیفری توسط برگه‌ای به نام احضاریه صورت می‌گیرد در حالی که این برگه در دعاوی حقوقی اخطاریه نام دارد.
 • در دعاوی حقوقی اکثرا در صورتی که خواهان شکایت خود را پس بگیرد روند رسیدگی به پرونده متوقف خواهد شد اما در دعاوی کیفری این‌گونه نیست.

شکایت کیفری چیست؟

در مواردی که بر اساس قانون، جرمی صورت گرفته باشد که به موجب آن، فردی متضرر شده است، آن فرد می‌تواند علیه مجرم شکایت کیفری کند تا در صورت اثبات اتهام وارده، فرد مجرم بر اساس قانون مجازات شود.

شکایت حقوقی چیست؟

شکایت حقوقی زمانی که جرم مشخصی بر اساس قانون صورت نگرفته و مسئله‌ی وجود اختلافات مالی، اجتماعی، و…  بین افراد مطرح است، موضوعیت دارد. در این صورت مدعی می‌تواند با طرح شکایت حقوقی خواستار رسیدگی به مشکل و احقاق حقوق خود گردد.

چگونه تشخیص دهیم باید شکایت خود را به صورت کیفری طرح کنیم یا حقوقی؟

با توجه به تعاریف و توضیحاتی که تا به اینجا مطرح کردیم، کاملا قابل استنباط است که وجه تمایز اصلی شکایت کیفری و شکایت حقوقی در وقوع یا عدم وقوع جرم است. به این معنا که تنها در صورتی می‌توانیم طرح دعوی کیفری انجام دهیم که بر اساس قانون جرمی صورت گرفته باشد. در برخی موارد تشخیص این موضوع زیاد سخت نیست و ممکن است موضوع کاملا روشن و واضح باشد. یا جرمی صورت گرفته و یا نگرفته! اما در بسیاری از موارد نمی‌توان به راحتی تشخیص داد و لازم است حتما با یک وکیل کیفری در این خصوص مشورت شود.

شکایت کیفری

اهمیت انتخاب بهترین وکیل کیفری در شکایات کیفری

طرح شکایت کیفری از حساسیت بالایی برخوردار است. زیرا اگر شکایت از نوع کیفری باشد، فردی متهم به ارتکاب جرم خواهد شد و این موضوع می‌تواند تبعات متعددی از جهات مختلف داشته باشد. به علاوه هزینه‌ مالی دعاوی کیفری نیز عموما بالاتر است.  لذا در این موارد و در صورت تصمیم برای طرح شکایت کیفری پیشنهاد می‌کنیم حتما با یک وکیل کیفری مجرب مشورت کنید و در صورت نیاز به وکیل حتما بهترین وکیل کیفری که  قابل دسترسی است را انتخاب کنید.

لیست جرایم کیفری

لیست کامل جرایم کیفری بسیار مفصل است اما در اینجا می‌توان نمونه‌هایی از موضوعات جرایم کیفری را به صورت زیر بیان کرد:

 • جرایم مرتبط با مواد مخدر و قاچاق نظیر حمل و خرید و فروش مشروبات الکلی.
 • جرایم رایانه ای.
 • اعمال منافی عفت و اخلاق نظیر قذف، قوادی، تقبیل و مضاجعه، مساحقه، تفخیذ، لواط، و.. .
 • جرایم علیه اموال، اسناد، مالکیت و روابط شهروند و دولت و کارکنان دولت نظیر اختلاس، رشوه، رشاء و ارتشاء، گزارش خلاف واقع نظامیان، سوء استفاده از مقام و عدم اجرای اوامر مافوق و… .
 • جرایم علیه شخصیت و هویت نظیر نبش قبر، افشای اسرار حرفه‌ای، هتک حرمت منزل و مسکن اشخاص، هتک حرمت یا حیثیت اشخاص، و… .
 • جرایم سیاسی، امنیتی، رسانه ای و جرایم علیه آسایش عمومی نظیر نزاع دسته‌جمعی، سوء قصد به جان مقامات، سب نبی، افساد فی الارض، بغی، فروش، حیف و میل و واگذاری اشیای نظامی و اموال نیروهای مسلح، و… .
 • جرایم علیه اموال، اسناد، مالکیت و مدارک نظیر ساختن سکه قلب، مخدوش کردن سکه، ترویج یا خرید و فروش سکه قلب یا مخدوش، زمین خواری، و… .
 • جرایم مربوط به آسیب به جان و مال نظیر جرایم ناشی از تخلفات رانندگی، و… .
 • جرایم کیفری خانواده نظیر فریب در نکاح، عدم ثبت نکاح، ازدواج قبل از بلوغ، و… .